turlar gezilecek yerler

turlar | tur firmaları firmanızı ekleyin | tur şirketi nasıl seçilir ? | Turu ya reklam verin | yasal uyarılar | tur ara | sitene ekle | RSS EKLE


Arama


Gelişmiş Arama

mısır da neler yapılır piramitler nil nehri ve güneş.

mısır da neler yapılır piramitler nil nehri ve güneş.Mısır
Gizem ler ülkesi Mısır
Mısır, çocukluk yıllarından itibaren birçoğumuzun hayallerini süsleyen sırlar ve gizemler ülkesi. Piramitleriyle, firavunların yaşantısıyla, beş bin yıllık tarihe sahip.

Kategori  Kategori : mısır turu
Yorumlar  Yorum Sayysy : 0
Okunma  Okunma : 5876
Tarih  Tarih : 22 Şubat 2013 19:33

 

Mısır
Gizem ler ülkesi Mısır
Mısır, çocukluk yıllarından itibaren birçoğumuzun hayallerini süsleyen sırlar ve gizemler ülkesi. Piramitleriyle, firavunların yaşantısıyla, beş bin yıllık tarihe sahip.
Kahire, dünyanın en kalabalık şehirlerinden biri. Yirmi milyona yakın bir nüfusu barındırıyor. Ortasından -tıpkı Istanbul Boğazı gibi- Nil geçtiği için iki yakalı bir şehir
konumunda.
Kahire, Nil Nehri’nin her iki yakasındaki olağanüstü manzaraları ve egzotik Mısır mutfağından sunduğu tatlarıyla, her köşesi gezilip keşfedilmesi gereken eşsiz bir şehir ve Mısır’ın kalbi burada atıyor. Akdeniz ülkesi olmasının verdiği bir sıcaklık var. Güzel ve lüks semtleri göze çarptığı gibi varoşlarında çok fakir bir hayat da gözlemleyebiliyorsunuz. Sosyo-politik açıdan çelişkilerin çok yoğun yaşandığı bir şehir. Sadece Mısır’ın değil çevre ülkelerinin de politik, ekonomik ve kültürel merkezi adeta. Kültür-sanat alanında da önemi bir nokta. Birçok üniversite, tiyatro, müze ve abidelerle ülkenin can damarı konumunda. Alışveriş meraklılarına önerebileceğim çok geniş bir pazarı var. Sadece üç gün o pazarda fotoğraf çektim.
Eski Kahire, 1979’tan beri UNESCO Dünya Tarih Mirası listesinde bulunuyor.
Mısır’ı gezerken mutlaka uğromanız gereken yerler var. Kohire’nin güney batısında araba ile 30 dakika mesafede olan Giza Piramifleri, Giza ÇöIü’nün tepesindeki Keops, Kefren ve Menkor piramitlerine gitmeyi sakın ihmal etmeyin.
Kahire’de piramitlerin yanı sıra tarihin izlerini görebileceğiniz müzeler yoğunlukta. Beş ve altıncı yüzyıllar arasında inşa edilmiş olan tarihi Al-Muallaka Kilisesi, Tutankamon’un mezarından çıkan hazinelerin ve eski Mısır’a ait geniş bir koleksiyonun sergilendiği Antik Mısır Müzesi ile Islam dünyasının en zengin eserlerinin bulunduğu Islam Sanatı Müzesi de tarihe meraklı kişilerin mutlaka görmesi gereken yerler.
Ben piramitleri sabahın ilk ışıklarında görebilmek için özel bir rehber eşliğinde gün doğmadan yola koyuldum. Piramitler, Kahire’nin dışında büyülü bir ortam, başka bir dünya... Bence yeryüzünde yapılmış en ilgi çekici yapıtlar. 400-500 metre yüksekliğinde olduklarından açık havalarda şehirden bile görünüyorlar. Kendi içindeki dengeleri ve yan yana duruşları çok etkileyici.
Kahire sonrası Nil’i gemiyle geçmeyi tercih ettim. Nil geçişine en kuzeyden başlamayı tavsiye eder
Nerede yemek yenir?
Don Ouichotte Kahire’de Ahmed Hashmet Caddesi’nde bulunan Don Ouichotte’un mönüsünde klasik Fransız yemekleri var. Burada romantik bir akşam yemeği yiyebilirsiniz. 9A Ahmed Hashmet, Kahire Tel: 0020 2 2735 5496
Lai Thai
Lai Thai, Asya ve Thai mutfağına meraklıların uğrak yeri. Hemen hatırlatalım For Seasons Hotel’in içinde yer alan mekan, ayrıca Kahire’de Asya tarzı tasarlanmış bir restoran olmasıyla ünlü. Mutlaka uğrayın.
35 Giza Street Giza, Kahire Tel: 0020 2 3573 1212
Maison Thomas
Maison Thomas, Avrupa kate kültürünü
Mısır’a taşıyan bir mekan. Lezzetli Italyan
pizzaları, salataları ve sandviçleriyle ünlü.
157 26th of July Street, Kahire
Tel: 0020 27350415
Cedars
Cedars’ın mönüsünde Lübnan muttağından örnekler var. Şehirde çok popüler alan mekana gıtmeden önce mutlaka rezervasyon yaptırın.
en az iki hafta gerekli. Nehrin üstünde gün doğumu ve gün batımı müthiş güzellikte. Etraftaki yaşamı gözlemliyorsunuz. Nehir boyunca çok güzel antik kentleri görüyorsunuz. Oradaki kültürel zenginliği, mimari derinliği, tapınakların büyüsünü yaşama imkanı buluyorsunuz. Nil’in çevresindeki gündelik hayat beni çok etkiledi. Verdiğim molalarda gündelik yaşamın içine girip fotoğraflar çekmeyi hedefledim. Güneye doğru çöle inildikçe çok farklı kabileler yaşıyor. Bölgenin yerlileri farklı diller konuşuyorlar. Onlarla ilişki kurmak, yaşamlarına tanık olmak çok heyecan vericiydi. Hala 1 2.
ve 1 3. yüzyılın kültürüyle yaşayan kabileleri görebilmek mümkün. Yol boyunca timsahlarla karşılaşıyorsunuz. Bir timsah çiftliğinde timsahların insanlarla nasıl iç içe yaşadıklarını gördüm. Yavru bir timsahı tutmanın müthiş heyecanını yaşadım. Seyahatimin son durağı Kızıldeniz’di. Bu bölge, sualtı arkeololisi yönünden çok geniş olanaklara sahip. Sualtı fotoğrafı çekmiyorum ama inanılmaz zengin bir yer. Mercan kayalıkları, rengarenk balıklar ve müthiş doğal atmosferiyle Kızıldeniz kıyı ların ın mutlaka görülmesi gerektiğine inanıyorum.

Mehmet Günyeli ALINTIDIR.

Yazdyrylabilir Sayfa Yazdyrylabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

mısır turu

En Çok Okunan Haberler

Anket

2012 de Hangi Tur Şirketini Tercih Ettiniz.

Tüm Anketler

kaliteli turlar, kültür turları ,mavi turlar ,yat turları ,özel turlar,treking
RSS Kaynağı | Yazar Girişi

seonom design-

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi